Irregular Verbs: Why We Need Them?

අවිධිමත් ක්‍රියා පද: අපට ඒවා අවශ්‍ය ඇයි

බොහෝ ඉංග්‍රීසි ක්‍රියා පද අවිධිමත් ය. ඔබ ඉංග්‍රීසියෙන් කථා කරන්නේ නම් හෝ ලිවීම කළහොත් අවිධිමත් ක්‍රියාපද වළක්වා ගත නොහැක. එපමණක් නොව, කථිකයා හෝ ලේඛකයා ස්වදේශිකයෙක්ද නැද්ද යන්න එවැනි ක්‍රියා පද මඟින් හෙළි කළ හැකිය. අවිධිමත් ක්‍රියා පද නිවැරදි ලෙස භාවිතා කිරීම පුද්ගලයෙකුගේ අධ්‍යාපනික මට්ටම පෙන්නුම් කරයි. අධ්‍යාපනයක් නැති පුද්ගලයින් අවිධිමත් ක්‍රියා පද වැරදි ලෙස භාවිතා කිරීම සාමාන්‍ය දෙයකි. ඔබට එම ගණයට වැටීමට හා නරක හැඟීමක් ඇති කිරීමට අවශ්‍ය නැතිනම්, ඔබට ව්‍යාකරණ හැදෑරිය යුතුය. වාසනාවකට මෙන්, සමහර ප්‍රශ්න පැහැදිලි කර ගැනීමට ඔබට උපකාරී වන ව්‍යාකරණ ආශ්‍රිත ලිපි රාශියක් ඇත. කෙසේ වෙතත්, ඔබ ස්වදේශීය කථිකයෙකු නොවේ නම්, අවිධිමත් ක්‍රියා පද ඉගෙනීමේ කාර්යය ඔබට වඩාත් සංකීර්ණ වේ. මෙම පෝස්ට් එකේදී, අපි මෙම ක්‍රියාවලිය ඔබට හැකි තරම් පහසු කිරීමටත්, අවිධිමත් ක්‍රියාපද ඉගෙන ගැනීමට නව ක්‍රම සෙවීමටත් උත්සාහ කරමු.

නිත්‍ය හා අවිධිමත් ක්‍රියා පද: වෙනස කුමක්ද?

මේ සම්බන්ධයෙන් ඉංග්‍රීසි භාෂාවේ ඇත්තේ ක්‍රියා පද වර්ග දෙකක් පමණි – නිත්‍ය හා අවිධිමත්. තවද අපි අවිධිමත් ක්‍රියා පද ක්ෂේත්‍රයට යාමට පෙර, සාමාන්‍ය ක්‍රියා පද වල ප්‍රධාන කරුණු අපි මුලින්ම තේරුම් ගත්තොත් එය ප්‍රයෝජනවත් වනු ඇත.

නිත්‍ය ක්‍රියා පද එසේ හැඳින්වෙන්නේ ඒවා නිත්‍ය රටාව අනුගමනය කරන බැවිනි. ඔවුන් එක් රීතියක් පිළිපදින අතර එහි සඳහන් වන්නේ ඔබට ක්‍රියා පදයක අතීත ස්වරූපයක් සෑදීමට අවශ්‍ය නම් එහි අවසානයේ -ed එකතු කළ යුතු බවයි. උදාහරණ වශයෙන්:

 • Julie smiled to her new friend.
  • ජූලී ඇගේ නව මිතුරා දෙස සිනාසුණාය.
 • hey never closed the door to their house.
  • ඔවුන් කිසි විටෙකත් තම නිවසේ දොර වසා නැත.

ඊට පටහැනිව, අවිධිමත් ක්‍රියා පද හැඳින්වෙන්නේ ඒවා ස්ථාපිත නීති රීති අනුගමනය නොකරන බැවිනි. සෑම අවිධිමත් ක්‍රියා පදයකටම අතීත සරල හා අතීත කොටස් සෑදීමේ ක්‍රම ඇත. උදාහරණ වශයෙන්:

 • The children ran away to hide from the cold rain.
  • සීතල වැස්සෙන් සැඟවීමට ළමයින් පලා ගියහ.
 • I saw him yesterday on my way to work.
  • ඊයේ ඔහු වැඩට යන විට මම ඔහුව දුටුවෙමි.

කලින් සඳහන් කළ පරිදි, ඉංග්‍රීසි භාෂාවේ බොහෝ ක්‍රියා පද අවිධිමත් ය. ඇත්ත වශයෙන්ම, බොහෝ විට භාවිතා කරන ක්‍රියා පද පවා තිබීම සහ තිබීම වැනි ඒවා අවිධිමත් ය. ඒවායින් 200 ක් පමණ ඇති අතර, ඒවායේ පූර්වකෘත ආකෘති ඔබ ගණන් කළහොත්, ලැයිස්තුවේ අවිධිමත් ක්‍රියා පද 600 කට වඩා ගණන් ගනු ඇත. ඒ සියල්ල මතක තබා ගැනීම ඉතා අපහසු වන අතර ඇත්තෙන්ම අවශ්‍ය නොවේ. ඔබ බහුලව භාවිතා වන අවිධිමත් ක්‍රියා පද ඉගෙන ගන්නේ නම් ඔබට හොඳින් කථා කිරීමට හා ලිවීමට හැකිය. කෙසේ වෙතත්, සම්පූර්ණ ලැයිස්තුව බැලීමට ඔබ කුතුහලයෙන් සිටී නම්, ඔබට එය සැම විටම මාර්ගගතව සොයා ගත හැකිය.

ඔවුන් පැමිණෙන්නේ කොහෙන්ද සහ අපට ඒවා අවශ්‍ය ඇයි

බොහෝ භාෂා ඉගෙන ගන්නන් අසයි, මේ සියලු අවිධිමත් ක්‍රියා පද අපට අවශ්‍ය ඇයි? ඔවුන් දේවල් වඩාත් සංකීර්ණ කිරීම පමණක් වන අතර ඉංග්‍රීසි භාෂාවට සිය ව්‍යාකරණ වෙනස් කර සියළුම ක්‍රියා පද නිතිපතා කිරීමට නොහැකි ඇයි? එය හොඳ ප්‍රශ්නයක් වන නමුත් අවාසනාවන්ත ලෙස එයට පැහැදිලි පිළිතුරක් ලබා දිය නොහැක. ලැන්ග් යනු සමාජය සමඟ එකට පවතින හා පරිණාමය වන සංකීර්ණ එකමුතුවක් වන අතර එය කෘතිමව කළමනාකරණය කිරීමේ උත්සාහයන් කිසි විටෙකත් සාර්ථක නොවේ. ව්‍යාකරණ සහ වචන වල සමහර අංග පැමිණෙමින් යන අතර එය මිනිසුන් ඒවා භාවිතා කරන ආකාරයට සම්බන්ධ වේ. කෙසේ වෙතත්, භාෂාවකින් යමක් අතුරුදහන් විය නොහැක, මන්ද සමහර ව්‍යාකරණ ශිල්පීන් එසේ තීරණය කළ බැවිනි. සෑම විටම විරුද්ධ මතයන් පවතිනු ඇත. ඉංග්‍රීසියෙන් අවිධිමත් ක්‍රියා පද සමඟ ද එසේම සිදු විය.

ප්‍රායෝගිකව සියලුම ඉංග්‍රීසි අවිධිමත් ක්‍රියා පද පැමිණෙන්නේ පැරණි ඉංග්‍රීසි හෝ ශක්තිමත් ජර්මානු වචන වලින් ය. පසු කාලීනව ඉංග්‍රිසි සමඟ එකතු වූ අනෙකුත් විදේශීය වචන සම්මත සම්මත රටාව අනුගමනය කරයි. ස්වාභාවිකවම, ව්‍යාකරණයේ මෙම කොටස ප්‍රතිසංස්කරණය කිරීම සහ අවිධිමත් ක්‍රියා පද වලින් මිදීම ගැන වාග් විද්‍යාඥයින් අතර සාකච්ඡා ඇති විය. කෙසේ වෙතත්, මෙම අදහසේ විරුද්ධවාදීන් කියා සිටින්නේ අක් රමවත් ක් රියාපද ඉංග් රීසි භාෂාවේ historicalතිහාසික උරුමයක් වන අතර එම වචන භාවිතයෙන් ඉවත් කිරීම අපරාධයක් බවයි. ඕනෑම භාෂාවක් සන්නිවේදනයේ මාධ්‍යයක් පමණක් නොව එය ජාතියේ සංස්කෘතික වසමක් ද වන අතර එමඟින් සංස්කෘතිය පැමිණියේ කොහෙන්ද සහ එය විකාශනය වූයේ කෙසේද යන්න පෙන්නුම් කරයි.

එබැවින් අවිධිමත් ක්‍රියා පද වලට විශේෂ ක්‍රියාකාරී අරමුණක් නොමැත. ඒවා භාෂාවේ කොටසක් පමණක් වන අතර ඉගෙන ගන්නෙකුට කළ හැක්කේ සත්‍යයට ගරු කිරීම සහ ඒවා ඉගෙන ගැනීමට උත්සාහ කිරීම පමණි.

සංඝටනය

ඔබ අවිධිමත් ක්‍රියා පද ඉගෙනීමට පටන් ගත් විට, සංයෝජනය ගැන ඔබට බොහෝ දේ අසන්නට ලැබේ. එබැවින් අපි මුලින්ම සංයෝජනය යනු කුමක්දැයි තේරුම් ගනිමු, එබැවින් වචනය ඔබව ව්‍යාකූල නොකරයි. සංයෝජන යනු වෙනස් වූ ක්‍රියා පද සෑදීමේ ක්‍රියාවලියයි. ස්ත්‍රී පුරුෂ භාවය, අංකය, ආතතිය, මනෝභාවය සහ වෙනත් ව්‍යාකරණ අංගයන් මත සංයෝජනය වෙනස් වේ. කෙසේ වෙතත්, අද අපි සාකච්ඡා කරන සංයෝජන ක්‍රියා පද වල කාලයට දැඩි ලෙස සීමා වී ඇත.

බහුලව භාවිතා වන අක්‍රමවත් ක්‍රියා පද

මෙම තනතුරේ ආකෘතිය අපට බහුලව භාවිතා වන සියලුම අවිධිමත් ක්‍රියා පද ඉදිරිපත් කිරීමට ඉඩ නොදේ. එසේ වුවද, ලිපියක්, රචනයක් හෝ පර්යේෂණ පත්‍රිකාවක් වේවා ඔබට අනිවාර්යයෙන්ම අවශ්‍ය වන වැදගත්ම ඒවා අපි ලියන්නෙමු. අහම්බෙන්, මෙම ක්‍රියා පද ද බොහෝ විට වැරදි ලෙස භාවිතා වේ. එබැවින් අපි ඒවා නැවත සලකා බලා මතක තබා ගැනීමට උත්සාහ කරමු.

Infinitive Past Simple Past Participle
to be was/were been
have had had
go went gone
do did done
know knew known

Take the course for full list of verbs and quizzes.>>

 

Please follow and like us:

Leave a Reply

Translate »
error: Alert: Content is protected !!